Reggeli a világ körül
A nap első étkezése országonként olyannyira eltérő, mint ahogyan azok kultúrája vagy nemzeti konyhája. Egyes országokban egy komplett menüsort szolgálnak fel, másokban mindez csupán egy kis péksütemény.
Tudta-e?
A reggelizési szokások Európa szerte is igen változatosak. A legkiadósabb reggelit Angliában találjuk, ahol a teljes menüsor három fogásból áll. Először fogyasztják a gyümölcsöt és a gabonapelyhet, mely utóbbi lassan átveszi a zabkása helyét. Ezt követi a tojás (lágy tojás, tükörtojás vagy omlett), a virsli, a bacon, esetenként némi zöldség, a sült bab vagy a röszti és végül a pirítós és a narancslekvár.
Oroszországban szintén a kiadós reggeli a favorit. Itt zabkását és tojást szolgálnak fel, de gyakran virslit, sült krumplit, káposztát, uborkát és gombát is. És végül ott vannak a kis palacsintácskák, a blini-k és a pirogok, melyek töltött édes tésztabatyucskák.
Skandináviában és Közép- és Kelet-Európa nagy részén a reggeli legfőképp pékáruból áll, amelyet lekvárral, felvágottal vagy sajttal szolgálnak fel, de a müzli, a gyümölcs, a főtt tojás és a joghurt is igen népszerű.
A mediterrán reggeli egy könnyed változat. Sokszor egy kis péksütemény is elég, ami Franciaországban a croissant, Olaszországban az édes briós, Spanyolországban pedig a churros.
Az amerikai reggeli is meglehetősen bőséges, ahol vagy az édes palacsintát és édes bundáskenyeret választják vagy egy kiadós tálat, amelyen császárszalonnát, virslit és tojást találunk sült krumplival.
Dél-Amerikában a reggeli a legtöbb esetben hasonló az Európában megszokotthoz: kenyér és felvágott, sajt és lekvár, de természetesen megtalálhatóak itt is a hagyományos meleg ételek, mint a sült banán, az édesburgonya és a zöldséglevesek.
Ázsiában szintén népszerűek a levesek a nap első étkezésére, és gyakran fogyasztanak rizst és halat is.