Konyhai alapfelszerelés

Olvasási idő : 9 Perc
Konyhai alapfelszerelés

Minimális edénytár, maximális kihasználás

Mint annyi mindenre, a konyhai edényekre is igaz, hogy gyakran impulzusvásárlás következtében kerülnek a háztartásba. Holott az edényeinket gyakorlatilag csak egyszer kell jól kiválasztani, hogy akár évtizedekre ne kelljen a pótlásukról vagy a kiváltásukról gondolkodni. A megfontolt, tervszerű edényválasztásnak rengeteg előnye van: elkerülhető a zsúfoltság a konyhában, ezáltal biztonságosabbá és kényelmesebbé válik a konyhai munka; ritkábban kap oda vagy marad nyers egy megfelelő edényben az étel, így ízletesebb fogásokat is tálalhatunk. 

Piktogramok és mágnespróba

A kabáthoz a gombot elve alapján az edényeket a konyhához és főzési, étkezési szokásainkhoz érdemes igazítani. Ám mivel ezek a szokások is változhatnak, technikailag a legfontosabb szempont, hogy milyen tűzhelyen fogjuk őket használni? Az edények címkéin piktogramok jelölik, hogy milyen jellegű tűzhelyre tervezték őket. A gáztűzhelyen és a villanytűzhelyen használható lábosok közös metszete meglepően nagy, a „gyenge láncszem” az indukciós főzőlap, mert ez a technológia mágneses energiát használ a hőfejlesztéshez. A legegyszerűbben a mágnespróbával lehet ellenőrizni, hogy a kinézett edény valóban alkalmas-e az indukciós lapon való használatra: ha a mágnes tapad az aljára, a válasz igen.  

Mérlegelj! 
Aranyszabály, hogy a minőség megtérül! A séfek nem véletlenül használják előszeretettel a METRO Professional konyhai eszközeit, de a gasztronómia szeretete mozgatta a hétköznapi használatra szánt, belépő szintű ARO konyhafelszerelések fejlesztését is.  
Főzőedény választásakor tartsuk szem előtt, hogy a hő vezetésében és a megtartásában az anyagvastagságnak kiemelt szerepe van. Egy vastag aljú lábosban nehezebben fog odakozmálni az étel, így nagyobb sikerélménnyel kecsegteti a kezdőket is.  A minőségi edények alja különböző fémek ötvözetéből készül: mivel ezeknek a fémeknek a hőáteresztő képessége és hőtágulása eltérő, a fazék egyenletesen melegszik át. Vásárláskor tehát szó szerint is mérlegeljünk: két azonos méretű lábos közül a nehezebbet válasszuk.  

Alapdarabok
Az alábbiakban Bősze Ákos, a METRO HoReCa ágazatfejlesztési vezetője ajánlásával egy olyan főzőedény-kollekcióra teszünk javaslatot, ami minden konyhában szükséges és elégséges, s alkalmas arra, hogy a legegyszerűbb ételektől az összetett gasztronómiai alkotásokig ízletes fogásokat készítsünk! 

Nyeles gyorsforraló lábos
Ez az 1-2 literes lábos a maradék raguk, levesek, kis adag ételek gyors felmelegítésére szolgál, és a mártáskészítéshez is elengedhetetlen. Mivel gyorsan kell átmelegednie, az alja vékonyabb a láboskollekció más tagjaihoz képest.  Jó, ha mellette van egy kifejezetten mártások készítésére használt nyeles, kiöntő csőrrel is ellátott kislábosunk. 

Nagy fazék
Vastag aljú, minimum 5-6 liter befogadóképességű lábos, amiben tartalmas leveseket készíthetünk. A fazék fedője nélkül félkarú óriás, hiszen ezzel szabályozhatjuk a melegítés és a párolgás intenzitását! A séfek tanácsa, hogy olyan anyagú fazekat és fedőt válasszunk, amit akár a sütőbe is betehetünk, így multifunkcionális edényt kapunk.

Tésztafőző lábos
Ezt a magas falú, minimum 5-6 literes lábost egy belső kosárral látták el, hogy a tésztát egyenesen a főzővízből lehessen kivenni, megspórolva ezzel a mosogatónál szűrővel történő leszűrést. Nagyon praktikus darab, főleg a tésztaételek rajongói körében. 
 
Közepes- és kislábos
Az alacsonyabb falú, de vastag aljú lábosokban jellemzően a különböző köretek készülnek, de akár kétszemélyes levesekhez, pörköltökhöz és ragukhoz is megfelelnek. Akik szívesen készítenek zöldséges fogásokat, azok nem nélkülözhetik a méretben passzoló gőzölőbetétet sem – ennek használatával megőrizhető a zöldségek magas vitamintartalma. 
 
Palacsintasütő serpenyő
Crepe serpenyőnek is hívják ezt a sekély szélekkel ellátott, kerek, vastag aljú serpenyőt, aminek tapadásmentes felülete és hosszú fogantyúja van. Fantasztikusan vékony és ízletes lepényeket, palacsintákat készíthetünk rajta, kiváltképp, ha egy crepe-kenőbe, más néven palacsintatészta-simítóba is beruházunk. Fontos, hogy ez a serpenyő ne érintkezzen fémtárggyal!

Magasabb falú serpenyő 
A klasszikus serpenyőket a tojások, húsok, pirítandó zöldségek, tejszínes ételek elkészítésére használhatjuk. Legalább két méretben álljanak rendelkezésre a konyhában, hogy rántottától steakig sokfajta fogást elkészíthessünk. Mindenképpen bevonatos serpenyőt válasszunk, ezekben nehezen tapad le az étel és könnyebben is tisztíthatóak.

Öntöttvas főző- és sütőedény
A nagyszülők konyhájának nagy visszatérői az öntöttvas edények: ezek a masszív, nehéz termékek egyáltalán nem karcolódnak vagy deformálódnak, könnyen tisztíthatók és alkalmasak arra, hogy akár több generációt is kiszolgáljanak. Az öntöttvas lassan melegszik fel, és a hőmérsékletet is tovább tartja. Az impozáns öntöttvas lábosban élmény az ételkészítés: kezdjük pirítani a hozzávalókat a főzőlapon, és fejezzük be a fogást az edényt lefedve a sütőben! Az áruk borsosabb más edényekhez képest, de szó szerint időtálló befektetésnek bizonyulnak.
Többfajta bevonattal ellátott serpenyők vannak a forgalomban: a teflon bevonatú serpenyők nagyon elterjedtek, de érdemes szem előtt tartani, hogy a teflonbevonat hőtűrő képessége korlátozott (legfeljebb 300 fokig, és mindenképpen rövid ideig tart) és sérülékeny is.  A teflonbevonatos serpenyőkben nem lehet zsiradék nélkül sütni, és fémmel sem érintkezhetnek. A kerámia, gránit és a márvány bevonatok természetes anyagból vannak és tartósabbak, ennek megfelelően drágábbak is. Nagy előnyük, hogy zsiradékszegényen vagy akár zsiradékmentesen készíthetünk bennük ételeket.