Biztonság
A METRO segít abban, hogy vendéglátóhelye a járvány utáni időszakban is megfeleljen minden biztonsági és higiéniai követelménynek, hisz nincs fontosabb annál, hogy biztonságban tudhassa munkatársait és vendégeit.
KÜLÖNLEGES MEGELŐZŐ INTÉZKEDÉSEK
A jelen útmutató az Egészségvédelmi és Biztonsági Tervben foglalt általános higiéniai intézkedések kiegészítéseként szolgál: https://mtu.gov.hu/documents/prod/covid19_kezikonyv-szallashelyek-frissitett-0513.pdf
Az útmutató felsorolja azokat a COVID-19-cel kapcsolatos megelőző intézkedéseket, amelyek segítségével csökkenthető a fertőzésveszély, így megnyugtathatja és megvédheti munkavállalóit és vendégeit.
Letölthető segédlet ITT található.
Személyzet
A vendéglátásban különös figyelmet kell fordítani a higiéniára a személyzet és a vendégek megfertőződésének, illetve az élelmiszerek beszennyeződésének megakadályozása érdekében. A jó egészségi állapot, az információ, a viselkedés és a ruházat mind kulcsfontosságú szerepet töltenek be a biztonságos munkavégzés, illetve a vendégek védelmének és megnyugtatásának biztosításában.
EGÉSZSÉGI ÁLLAPOT
A vírus köhögés vagy tüsszentés során távozó folyadékcseppek útján, vagy érintés által fertőz.
- Kérje meg munkavállalóit arra, hogy ha az alábbi tünetek bármelyikét észlelik magukon, azt mindenképpen jelezzék Önnek: köhögés, láz, légzési nehézségek, orrfolyás,emésztőszervi problémák!
- Ha a személyzet bármely tagjának tünetei vannak, nem dolgozhatnak az étteremben!
- Tünetmentes személyek is terjeszthetik a vírust.
OKTATÁS ÉS INFORMÁCIÓ
Tartson felkészítő napot!
A munkavállalóknak meg kell tanítani a helyes higiéniai gyakorlatokat: fontos, hogy erre emlékeztesse őket. Ezen kívül ossza ki a tájékoztatókat, és helyezze ki a plakátokat(kézhigiénia, védintézkedések, maszkok és kesztyűk viselése).Mielőtt az alkalmazottak munkába állnak, el kell mondani nekik, hogy mit kell tenniük a koronavírus közvetlen (személyről személyre történő) és közvetett (felületek és élelmiszerek által közvetített) terjedésének megakadályozása érdekében.
- Általános konyhahigiéniai oktatás.
- A védintézkedésekre vonatkozó tájékoztatás.
- Kézmosásra vonatkozó tájékoztatás.
- A vállalkozás új működési szabályaira vonatkozó tájékoztatás.
- Ismertesse, hogy az egyes munkavállalók munkája hogyan kerül megszervezésre (időbeli elosztás, egyéni felszerelési tárgyak, feladatok felosztása).
- A napi eligazítások során mindig emlékeztesse a munkavállalókat a higiéniás és szervezési szabályokra.
RUHÁZAT
Konyhai személyzet
A dolgozókat fontos emlékeztetni arra, hogy a munkavégzés során nem megengedett a minden napi öltözet viselése (beleértve a cipőket is).Valamennyi munkavállaló minden nap tiszta ruhában köteles megjelenni!
A belső, zárt térben és a teraszon dolgozó munkavállalók
A belső, zárt térben illetve a teraszon dolgozó munkavállalók minden nap tiszta, csak a munkavégzés során használt ruhát kötelesek viselni.
Maszkok
A konyhán dolgozók, illetve felszolgálók kötelesek maszkot viselni. A maszkok a tünetmentes hordozók esetében megakadályozzák az emberek vagy ételek cseppfertőzéssel történő megfertőzését vagy beszennyezését.
Gumikesztyű
Gumikesztyűt csak sérülés vagy sérült bőrfelület esetén kell viselni abban az esetben, ha lehetőség van gyakori kézmosásra és -fertőtlenítésre (folyamatos munkavégzés esetén 15 percenként). Ugyanakkor a gumikesztyű megnyugtatja a vendégeket. Egyszer használatos gumikesztyű esetében ugyanazt a higiéniás protokollt kell követni, mint a csupasz kézzel történő munkavégzés során: a kesztyűt legalább 15 percenként cserélni kell.Mielőtt a munkavállaló egy piszkos munkafolyamatot követően tiszta munkába fog, a kezeit meg kell mosnia, fertőtlenítenie kell és/vagy új gumikesztyűt kell felvennie.Elvitelre készült ételek esetében kerülni kell az ételek kesztyűvel vagy anélkül történő megérintését, ezért csipeszt kell használni.
A gumikesztyűk egyszer használatosak, ezért valamennyi potenciálisan fertőző folyamatot követően le kell cserélni (a kassza, készpénz vagy bankkártya stb. megérintése után).
VISELKEDÉS
Kézmosás
A munkavégzés megkezdése előtt, azt követően pedig 15 percenként, kezet kell mosni és fertőtleníteni. A kézmosásra vonatkozó protokollt ki kell függeszteni, és be kell tartani.Alaposan, szappannal kell kezet mosni (legalább 30 másodpercig) amilyen gyakran csak szükséges, vagyis: azt követően, hogy valakivel kapcsolatba került vagy megfogott valamit (akár piszkos akár nem: élelmiszerek és eszközök, beleértve a maszkokat is), mielőtt tiszta eszközhöz és/vagy fedetlen ételhez nyúl, közvetlenül a mosdó használata után, asztalok vagy tálcák leszedése és a szemetesek kiürítése után. Ugyanez érvényes akkor is, ha az arcához, hajához, szakállához vagy szájához nyúlt (pl. evéskor és iváskor), illetve dohányzást követően. Kézmosás után használjon kézfertőtlenítőt.
Ne nyúljon a személyes tárgyaihoz
Munkavégzés közben ne nyúljon telefonjához, kulcsaihoz vagy más személyes tárgyaihoz. Ha mégis, akkor haladéktalanul mossa meg/fertőtlenítse a kezét! Ha készpénzzel dolgozott, szintén mossa meg/fertőtlenítse a kezét!
Ne nyúljon az arcához
Orrfújáshoz használjon egyszer használatos zsebkendőt, és azonnal dobja ki egy lezárható szemeteskukába, majd mossa meg, fertőtlenítse a kezét! Az izzadságot szintén egyszer használatos zsebkendővel törölje le, és azonnal dobja ki egy lezárható szemeteskukába, majd mossa meg, fertőtlenítse a kezét!
Tartsa be a társadalmi távolságtartás szabályait
Ügyeljen az érkezések, távozások és szünetek időbeli elosztására annak elkerülése érdekében, hogy túl sok ember tartózkodjon ugyanazon a helyen vagy összefussanak a folyosókon, ajtóknál.Tartson egy méteres távolságot munkatársaitól, és kerülje a hosszú érintkezést a vendégekkel.
Alkalmazza a védintézkedéseket
A védintézkedéseknek kulcsfontosságú szerepe van a fertőzés megelőzésében.
ÖSSZEFOGLALÓ
- GONDOSKODJON A MUNKAHELYI HIGIÉNIÁS ELŐÍRÁSOK BETARTÁSÁRÓL!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A VÉDŐFELSZERELÉSEK - MASZKOK, SZÜKSÉG ESETÉN EGYSZER HASZNÁLATOSRUHÁZAT ÉS GUMIKESZTYŰK MEGFELELŐ MENNYISÉGBEN RENDELKEZÉSRE ÁLLJANAK!
- ELLENŐRIZZE, HOGY VAN-E KÉSZLETEN MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ SZAPPAN ÉS KÉZFERTŐTLENÍTŐ!
ÖLTÖZŐK ÉS MOSDÓK
AZ ÉTTEREM NYITÁSÁT MEGELŐZŐEN A SZEMÉLYZETTEL ISMERTETNI KELL A HELYES HIGIÉNIAI GYAKORLATOKAT!
Az öltözőkben és mosdókban sokan megfordulnak, az eszközöket pedig sokan használják, ezért ezekre a helyiségekre különösen oda kell figyelni!
ÖLTÖZŐK
Ruházat
- Gondoskodjon arról, hogy valamennyi munkavállalónak minden nap legyen tiszta vagy egyszer használatos ruhája!
- A koszos ruhákat helyezze zárt, egyszer használatos zsákokba!
- Amennyiben a szennyest máshol mosatja, gondoskodjon gyűjtő- és lerakó pontokról, hogy ügyelni tudjon a megfelelő távolságra a sofőrtől!
MOSDÓK
Helyiségek
- Gondoskodjon arról, hogy a mosdók hozzáférhetők és tiszták legyenek (a vendégek és munkavállalók számára egyaránt)!
- Gondoskodjon a helyiségek megfelelő szellőzéséről!
- Ha lehet, használjon automata mozgásérzékelő világítást!
- A műszakok előtt és a műszakok alatt rendszeresen fertőtlenítse a megérintett terülteket és felületeket: fogantyúk, kapcsolók stb.!
Eszközök
- Távolítsa el a textiltörölközőket és elektromos kézszárítókat, helyettük helyezzen ki egyszer használatos papírkéztörlőt!
- Gondoskodjon arról, hogy a mosdók be- és kijáratánál mindig legyen kézfertőtlenítő!
- Helyezzen ki zárt és lábpedálos szemeteskukákat!
Helyiségek
- Ha lehet, használjon automata mozgásérzékelő világítást!
- Gondoskodjon a helyiségek megfelelő szellőzéséről!
- Minden műszak előtt fertőtlenítse a megérintett felületeket: fogantyúk, kapcsolók stb.!
- Különítse el a hétköznapi és munkaruhát!
- Gondoskodjon a rendszeres takarításról és fertőtlenítésről!
Eszközök
- A műszakok előtt és után tisztítsa meg a több ember által megérintett úgynevezett kontaktpontokat: az öltözőszekrények ajtóit, a padokat, a székek háttámláit stb.!
- Mindenkinek legyen saját öltözőszekrénye!
- Gondoskodjon arról, hogy szappan, kézfertőtlenítő, szemeteszsák és papírkéztörlő mindig rendelkezésre álljon!
Szervezés
- Időbeli elválasztás: szervezze át a feladatokat annak érdekében, hogy minél kevesebb munkavállaló érkezzen ugyanabban az időben, a szüneteket ne egyszerreadja ki!
- Fizikai elválasztás: gondoskodjon arról, hogy az öltözőkben egy időben 4 m2-enként csak 1 fő, a zárt helyeken (öltözők, iroda stb.) pedig egyszerre csak egy főtartózkodjon. Szükség esetén módosítsa a munkaidőt!
TAKARÍTÁS ÉS FERTŐTLENÍTÉS
TERÜLETSZERVEZÉS
- Helyezzen ki egy táblát az alábbi szöveggel: "A mosdókban egyszerre csak egy ember tartózkodjon!"
- Tüntesse fel, hogy milyen védintézkedéseket kell betartani sorban állás közben!
- Helyezzen ki egy olyan dokumentumot, amelyből látszik, hogy a mosdókat rendszeresen takarítják!
SZEMETESKUKÁK KEZELÉSE
- Használjon zárt és lábpedálos szemeteskukákat szöveggel: "A mosdókban egyszerre csak egy ember tartózkodjon!"
- Naponta ürítse, takarítsa és fertőtlenítse a szemeteseket.
MINDEN ZÓNÁRA VONATKOZÓAN KÉSZÍTSEN TAKARÍTÁSI ÉS FERTŐTLENÍTÉSE TERVET Példa ITT található.
NYILVÁNTARTÁS VEZETÉSE
Ez a dokumentum a későbbiekben fontos szerepet játszhat annak bizonyításában, hogy a feladatokat megfelelően elvégezték. Készülhet naponta vagy hetente.
ÖSSZEFOGLALÓ
- ELLENŐRIZZE A TAKARÍTÓ- ÉS FERTŐTLENÍTŐSZEREK KÉSZLETÉT!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A VÁLLALKOZÁS TAKARÍTÁSI TERVE BE LEGYEN TARTVA!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A TAKARÍTÁSI ÉS FERTŐTLENÍTÉSI MŰVELETEK MEGFELELŐEN NYILVÁN LEGYENEK TARTVA!
- ELLENŐRIZZE A VÉDŐFELSZERELÉSEK KÉSZLETÉT!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A MOSDÓK LEGALÁBB NAPONTA KÉTSZER KI LEGYENEK TAKARÍTVA ÉS FERTŐTLENÍTVE!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A SZEMETESKUKÁK TARTALMA ÉS A KOSZOS RUHÁK RENDSZERESEN ÉS HIGIÉNIKUSAN ELTÁVOLÍTÁSRA KERÜLJENEK
KONYHA
A konyhában különös figyelmet kell fordítani a higiéniára a személyzet, vendégek megfertőződésének, illetve az élelmiszerek beszennyeződésének megakadályozása érdekében.
ÁRUK ÁTVÉTELE
Érintkezés a sofőrökkel
- Kerülje a fizikai kontaktust, és a társadalmi távolságtartás szabályainak megfelelően tartson 1 méter távolságot!
- Ne hívja be a sofőröket a konyhába!
- A kirakodás kint történjen!
Dokumentumok, szállítólevelek, számlák
- Ne nyúljon PDA-khoz, a dokumentumokat saját tollával írja alá!
- A dokumentumok átvétele és iktatása a kirakodási területen történjen!
- Az áruk átvétele után mossa meg/fertőtlenítse a kezét !
ÉLELMISZERTERMÉKEK TÁROLÁSA
Tartalékáruk tárolása
- Távolítsa el a védő- és egyéb (kartonból készült) csomagolást!
- A csomagolást dobja ki, majd mossa meg/fertőtlenítse a kezét!
- Tárolás előtt ne vegye ki a termékeket a dobozaikból!
- Az árukat kezdettől fogva a megfelelő hőmérsékleten tárolja!
- Ha megoldható, alakítson ki egy „pufferzónát”, ahol az árukat használat előtt tárolni tudja, vagy az adott termék számára kijelölt helyeken tárolja őket!
Előkészületek
- Felnyitás előtt tisztítsa meg/fertőtlenítse le a dobozokat / csomagolást!
- A gyümölcsöket és zöldségeket mossa meg és fertőtlenítse (speciális vagy ecetes oldattal)!
- A friss termékeket helyezze rozsdamentes acélból készült tálcákra, fedje le frissentartó fóliával és írja rá a dátumot !
MOZGÁS A KONYHÁBAN
Ossza a konyhát körzetekre
- Jelölje ki az egyes dolgozók munkaterületeit!
- Ha lehet, minden dolgozóra 4 m2 terület jusson.
- A folyamatokat úgy szervezze meg, hogy minél kevesebb dolgozó érintkezzen egymással !
A tevékenységeket több lépcsőben hajtsa végre
- Amit csak lehet, előre készítsen el!
- A folyamatokat úgy szervezze meg, hogy minél kevesebb személy tartózkodjon a konyhában!
- Gondolja át az étlapot, hogy amit csak lehet, előre el tudjon készíteni !
HELYISÉGEK és ESZKÖZÖK
Helyiségek
- Gondoskodjon a helyiségek megfelelő szellőzéséről!
- Ha lehet, használjon automata mozgásérzékelő világítást !
Kisebb eszközök
- A kisebb konyhai eszközöket helyezze a mosogatógépbe (mosás 65°C-on, szárítás 80°C -on)!
- A habverők, mixerek és konyhai robotgépek leszerelhető alkatrészeit tegye a mosogatógépbe, a külső egységeket pedig minden műszak előtt fertőtlenítse le !
Nem mozdítható berendezések
Minden műszak után takarítsa/fertőtlenítse le azokat a területeket és felületeket, amelyekhez lehetséges, hogy valaki hozzáért: a fiókok, hűtők, mikrohullámú sütők, konyhaszekrények, sütők fogantyúit, a tűzhelyek gombjait, a munkafelületeket stb.
Tiszta edények
- Mielőtt elpakolja a tiszta edényeket, mossa meg/fertőtlenítse a kezét!
- Ha megoldható, a tiszta edényeket zárt szekrényben vagy rozsdamentes acélból készült konyhai polcokon tárolja !
Koszos edények
- Azt a területet, ahol a mosogatás történik, válassza el a konyha többi részétől: a koszos edények ne kerüljenek be a konyhába!
- Az asztalok leszedése során viseljen maszkot és gumikesztyűt!
- Ne nyúljon az arcához, miközben vagy miután koszos edényekkel dolgozott!
- Koszos edényekkel történő munkavégzés után amilyen hamar csak lehet, mossa meg/fertőtlenítse a kezét!
- A koszos edényeket ne halmozza fel a konyha sarkában!
- Az ételek készítése közben ne nyúljon a koszos edényekhez!
- Győződjön meg arról, hogy a mosogatógép minimum hőmérséklete megfelelően magas: 65°C-os mosás és and 80°C-os utolsó öblítés !
ÉTELEK ELŐKÉSZÍTÉSE
Kövesse az egészségvédelmi és biztonsági tervben foglalt általános higiéniai előírásokat: melegétel-sor, hidegétel-sor, előrefelé haladás, tiszta és koszos területek elkülönítése stb.
Hideg ételek
- Mossa meg/fertőtlenítse a kezét, vagy viseljen gumikesztyűt!
- Viseljen maszkotA nyersen fogyasztandó gyümölcsöket és zöldségeket mossa meg!
- Kóstoláshoz használjon egyszer használatos kanalat (amelyet rögtön ki is dob), vagy ha rendes kanalat használ, akkor azt a kóstolás után rögtön tegye a mosogatóba, hogy elmosogassa és lefertőtlenítse!
- Ne felejtse el az ételeket felcímkézni, beazonosítani és feltüntetni a dátumot!
Meleg ételek
- Az ételek tányérra helyezése során viseljen maszkot!
- Kóstoláshoz használjon egyszer használatos kanalat (amelyet rögtön ki is dob), vagy ha rendes kanalat használ, akkor azt a kóstolás után rögtön tegye a mosogatóba!
- Ne felejtse el az ételeket felcímkézni, beazonosítani és feltüntetni a dátumot !
Fogyóanyagok: fűszerek, cukor, liszt, élelmiszer-alapanyagok stb.
Kézzel ne nyúljon a fogyóanyagokhoz (még gumikesztyűben sem)! Használjon tiszta kanalat vagy rendszeresen fertőtlenített só-/borsszórót.
AZ ÉTELEK ÁTADÁSA FELSZOLGÁLÁSRA
- A felszolgálók és a konyhai személyzet ne kerüljön kapcsolatba egymással (mindenki maradjon a saját körzetében)!
- Használjon átadó pultot / ablakot !
HULLADÉKKEZELÉS
- Használjon zárt és lábpedálos szemeteskukákat!
- Naponta ürítse, takarítsa és fertőtlenítse a szemeteseket!
ÖSSZEFOGLALÓ
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A FOGYÓESZKÖZÖK MINDIG RENDELKEZÉSRE ÁLLJANAK (KÉZFERTŐTLENÍTŐ, KENDŐK, SZAPPANOK)!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A TAKARÍTÁSI/FERTŐTLENÍTÉSI TERVET BETARTSÁK, A MŰVELETEKET NYILVÁNTARTSÁK!
- ELLENŐRIZZE, HOGY A TÖBB EMBER ÁLTAL HASZNÁLT ESZKÖZÖK RENDSZERESEN FERTŐTLENÍTVE VANNAK-E, A SZEMÉLYES FELSZERELÉSI TÁRGYAK BEAZONOSÍTHATÓK-E!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY KONYHAI MOZGÁS SZABÁLYAIT BETARTSÁK, ÉS ALKALMAZZÁK A VÉDINTÉZKEDÉSEKET!
- A SZEMETESKUKÁKAT A HIGIÉNIAI SZABÁLYOK BETARTÁSA MELLETT RENDSZERESEN ÜRÍTSE!
Kiszállítás
- VISELJEN TISZTA RUHÁT ÉS MASZKOT, ESETLEG GUMIKESZTYŰT!
- ÜGYELJEN A MEGFELELŐ TÁVOLSÁG TARTÁSÁRA A VENDÉGEKTŐL!
- KEZÉT/GUMIKESZTYŰJÉT GYAKRAN (15 PERCENKÉNT) GUMIK!
A „kiszállítás” áruk emberek közötti cseréjét jelenti, ezért nagyon fontos, hogy tartsuk a biztonságos távolságot, és hogy ne kelljen túl sok csomaggal, dokumentummal, fizetési móddal stb. dolgoznunk.
KISZÁLLÍTÁS SAJÁT JÁRMŰVEL
Járművek
- Ha egy járművet többen is használnak, azt minden sofőr után le kell fertőtleníteni!
- Alaposan takarítsa meg a műszerfalat, a kormánykereket, a sebességváltót, az ajtók és a csomagtartó fogantyúját, az ablaktörlőket és a többi gombot és kap-csolót (hátfalak stb.)!
- Minden sofőr számára biztosítson fertőtlenítő/védőfelszerelés-készletet (maszkok, gumikesztyű és kézfertőtlenítő) a járműben!
Bepakolás
- A bepakolás során is ügyeljen a megfelelő távolságra, és viseljen maszkot!
- A szatyrok és dobozok lehetőség szerint ne járjanak kézről kézre, és alakítson ki egy átadó ablakhoz hasonló átadási területet!
- Az ételeket az útvonalnak megfelelően pakolja be az autóba úgy, hogy az utoljára kiszállítandó csomag kerüljön leghátulra!
- Ne engedje, hogy kollégái használják az eszközeit (tollak, PDA-k, scannerek stb.), vagy ha mégis, miután megfogta ezeket az eszközöket, mossa meg és fertőt-lenítse a kezét/gumikesztyűjét!
Átadás
- A rendeléskor tájékoztassa a vevőket arról, hogyan tudják majd átvenni a megrendelésüket!
- Átadáskor is ügyeljen a megfelelő távolságra!
- Érkezés előtt hívja fel a vásárlókat, hogy ki tudjanak menni Ön elé, így nem kell megnyomnia a csengőt!
- A csomagot tegye le oda, ahova a vásárló kéri, így elkerülheti, hogy a kezébe kelljen adnia, és tartson legalább 1 méter távolságot!
- Ne engedje, hogy a vendégek használják az eszközeit (tollak, PDA-k, scannerek stb.), vagy ha mégis, miután megfogta ezeket az eszközöket, mossa meg és fertőtlenítse a kezét/gumikesztyűjét!
Dokumentáció/fizetés
- Ha megoldható, kérjen online vagy érintésmentes fizetést, hogy ne kelljen készpénzzel dolgoznia!
- Minden nem érintésmentes fizetést és valamennyi kiszállítást követően fertőtlenítse a kezét/gumikesztyűjét!
ÉTKEZTETÉS ASZTALI KISZOLGÁLÁSSAL: BELSŐ, ZÁRT TÉR, TERASZ
A belső, zárt terekben kulcsfontosságú szerepe van a szociális távolságtartásnak, ezért előfordulhat, hogy át kell rendeznie az éttermet. Bizonyos berendezéseket és eszközöket a higiéniás szabályok betartása érdekében szintén máshogy kell majd használni.
- AZ ASZTALOKAT ÚGY HELYEZZE EL, HOGY AZOK MEGFELELJENEK A SZOCIÁLIS TÁVOLSÁGTARTÁS SZABÁLYAINAK!
- KORLÁTOZZA, HOGY HÁNY EMBER ÜLHET EGY ASZTALNÁL (MAXIMUM 4), VAGY A VENDÉGEKET KÉT SORBAN, EGYMÁSTÓL ELTOLVA ÜLTESSE LE!
- AZ ASZTALOK KÖZÖTT HAGYJON 1,5 MÉTERES TÁVOLSÁGOT, KÉT ASZTAL HELYÉRE CSAK EGYET TEGYEN, VAGY TEGYEN KI ELVÁLASZTÓKAT AZ ASZTALOK KÖZÉ. VÁLASSZA AZ ÖN ÉTTERME SZÁMÁRA LEGIDEÁLISABB MEGOLDÁST!
- A VENDÉGEKET A HELYISÉG HÁTSÓ RÉSZÉTŐL KIINDULVA EGYENLETESEN ELOSZTVA ÜLTESSE LE!
- A RENDSZERESEN HASZNÁLT ÉTLAPOK HELYETT HASZNÁLJON TÁBLÁKAT, PAPÍRPLAKÁTOKAT, DIGITÁLIS KIJELZŐKET VAGY MINDEN VENDÉGNEK ADJON EGYSZER HASZNÁLATOS ÉTLAPOT (PL. FÉNYMÁSOLATOT)!
Asztalok
- Terítés előtt és két vendég között fertőtlenítse az asztalokat és székeket!
- Ha terítőt vagy tányéralátétet tesz ki, használjon eldobható változatokat, vagy két vendég között cserélje le őket (az étterem jellegétől függően)!
- Az asztalokat közvetlenül a műszak előtt terítse meg!
- Használjon tiszta edényeket, poharakat, evőeszközöket és szalvétákat!
- Használjon tiszta karfákat és kancsókat!
- Adjon egyszer használatos üvegeket a vendégeknek!
- A kenyeret a felszolgálók egyesével osszák ki a vendégeknek (csipesz segítségével), vagy két vendég között takarítsa el/fertőtlenítse le a kenyérkosarakat!
- Az étterem típusától függően:
- Ne tegyen ki sót/borsot, fűszereket vagy szószokat az asztalokra!
- A sót, borsot, fűszereket és szószokat tegye külön tasakokba vagy kis üvegedényekbe, és azokat a felszolgálók a vendégek kérésére adják ki!
- Vagy a só-/borsszórókat és -tartókat két vendég között fertőtlenítse le, és azokat a felszolgálók a vendégek kérésére adják ki!
- A dekorációkat és különféle tartókat távolítsa el az asztalokról!
Teraszok: Tiszta vagy egyszer használatos hamutálakat adjon a vendégeknek, és minden vendég után cserélje ki a hamutálat!
ÖSSZEFOGLALÓ
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A FOGYÓESZKÖZÖK A BELSŐ, ZÁRT TEREKBEN MINDIG RENDELKEZÉSRE ÁLLJANAK (KÉZFERTŐTLENÍTŐK, KENDŐK, EGYSZER HASZNÁLATOS SZALVÉTÁK, TÁNYÉRALÁTÉTEK STB.)!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A TAKARÍTÁSI/FERTŐTLENÍTÉSI TERVET BETARTSÁK, A MŰVELETEKET NYILVÁNTARTSÁK!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A KONTAKTPONTOK (FOGANTYÚK, KARFÁK STB.) ÉS A TÖBB EMBER ÁLTAL HASZNÁLT TÁRGYAK (KARFÁK,KANCSÓK, FIZETÉSI TERMINÁLOK STB.) RENDSZERESEN FERTŐTLENÍTVE LEGYENEK!
- ELLENŐRIZZE, HOGY A MOSDÓKAT RENDSZERESEN TAKARÍTJÁK-E, A WC-PAPÍR ÉS SZAPPAN PÓTOLVA VAN-E!
- GONDOSKODJON ARRÓL, HOGY A KONYHAI MOZGÁS SZABÁLYAIT BETARTSÁK, ÉS ALKALMAZZÁK A VÉDINTÉZKEDÉSEKET!
ÉTKEZTETÉS ASZTALI KISZOLGÁLÁSSAL:A VENDÉGEK ÉRKEZÉSÉTŐL A TÁVOZÁSIG
- VISELJEN TISZTA RUHÁT ÉS MASZKOT, ESETLEG GUMIKESZTYŰT!
- ÜGYELJEN A MEGFELELŐ TÁVOLSÁG TARTÁSÁRA A VENDÉGEKTŐL!
- KEZÉT/GUMIKESZTYŰJÉT GYAKRAN (15 PERCENKÉNT) MOSSA MEG/FERTŐTLENÍTSE!
Természetesen továbbra is fontos az, hogy a vendégeket szívélyesen fogadja, és kiváló kiszolgálásban részesítse! Nem szabad azonban megfeledkeznie a szociális távolságtartásról, és a lehető legkisebbre kell csökkentenie a vendégekkel történő érintkezést annak érdekében, hogy elkerülje a vírus terjedésének kockázatát!
Fogadja a vendégeket
- A vendégeket kint tájékoztassa arról, hogy bent milyen viselkedési előírásokat kell majd betartaniuk!
- Ezeket az előírásokat az étterem jellegéhez illő eszközök segítségével is kommunikálja!
- A vendégeket az éttermen kívül, vagy a bejáratnál egy erre kijelölt helyen fogadja!
- A bejáratnál biztosítson kézfertőtlenítőt a vendégeknek!
Terítse meg az asztalt, ültesse le a vendégeket
- Terítse meg az asztalt (maximum 4 fő)!
- Ha az asztal az előző vendég távozását követően még nem készült el, kérje meg a vendégeket, hogy kint vagy egy erre kijelölt olyan helyen várakozzanak, amely elég nagy ahhoz, hogy másoktól biztonságos távolságot tudjanak tartani!
- Ha az asztal elkészül, ültesse le a vendégeket!
Vegye fel a rendelést
- Ne feledkezzen meg a szociális távolságtartásról, és viseljen maszkot!
- A rendelésfelvétel során használja személyes eszközeit (toll, jegyzettömb stb.) Ha a rendelést a kasszánál veszi fel, minden rendelés után fertőtlenítsen (legyen a közelben fertőtlenítő)!
Adja le a rendelést a konyhának, és vegye át az elkészült ételeket
- Amikor leadja a rendelést a konyhának, ügyeljen a megfelelő távolságra, alkalmazza a védintézkedéseket, és ne menjen be a konyhába!
- Ha lehet, az elkészült ételeket anélkül vegye át, hogy belépne a konyhába. Lehetőség szerint a tányérok ne járjanak kézről kézre!
Szolgálja fel az ételeket
- Ne feledkezzen meg a szociális távolságtartásról, és viseljen maszkot!
- A tányérokat, poharakat, üvegeket és más tárgyakat vagy helyezze az asztalra, vagy tegye egy tálcára, hogy a vendégek ki tudják szolgálni magukat!
- A vendégekkel ésszerű távolságból ismertesse az ételeket és italokat!
Bonyolítsa le a fizetést
- A fizetés az asztalnál történjen!
- Javasolja az érintésmentes fizetést!
- Bankkártyás fizetés esetén minden vendég után fertőtlenítse le a fizetési terminált!
- Készpénzes fizetés esetén fertőtlenítse le a kezét/gumikesztyűjét, miután eltette az érméket vagy papírpénzt!
Szedje le az asztalt
- Az étterem jellegétől függően az egyes fogások között minél kevesebb dolgot szedjen le az asztalról!
- A vendégek távozása után teljesen szedje le az asztalt!
- Az edényeket közvetlenül a mosogatásra kijelölt helyre vigye!
- Takarítsa és fertőtlenítse le az asztalt és a székeket!
- Miután leszedte az asztalt, mossa meg és fertőtlenítse a kezét/gumikesztyűjét!
MI A TEENDŐ AZ ÉTTERMEK BELSŐ, ZÁRT TEREIBEN?
- VISELJEN TISZTA RUHÁT ÉS MASZKOT, ESETLEG GUMIKESZTYŰT!
- ÜGYELJEN A MEGFELELŐ TÁVOLSÁG TARTÁSÁR A A VENDÉGEKTŐL!
- KEZÉT/GUMIKESZTYŰJÉT 15 PERCENKÉNT, MINDEN FIZETÉST KÖVETŐEN ÉS EGY-EGY ASZTAL LESZEDÉSE UTÁN MEG KELL MOSNIA/FERTŐTLENÍTENIE KELL, ILLETVE AKKOR SEM SZABAD MEGFELEDKEZNIE ERRŐL, HA SZEMÉLYES TÁRGYAIHOZ VAGY OLYAN ESZKÖZÖKHÖZ NYÚLT, AMELYET TÖBBEN HASZNÁLTAK!
A belső, zárt terekben bizonyos szabályokkal tisztában kell lenni és be kell tartani azokat annak érdekében, hogy a vendégek és a személyzet számára is biztosítva legyen az optimális szintű higiénia. Az alábbiakban összefoglaljuk ezeket a szabályokat:
Belépés
- A vendégeket kint tájékoztassa arról, hogy bent milyen viselkedési előírásokat kell majd betartaniuk!
- Korlátozza az éttermen belül tartózkodó vendégek számát úgy, hogy ellenőrzi a bejáratot vagy kint fogadja őket!
- A bejáratnál biztosítson kézfertőtlenítőt a vendégeknek!
A vendégek mozgása
- Az étterem jellegétől függően padlófeliratok és/vagy plakátok segítségével jelölje a be- és kijáratokat és azokat a területeket, ahol a vendégeknek sorba kell állniuk, illetve padlójelölések segítségével gondoskodjon arról, hogy a vendégek sorban állás közben betartsák a legalább 1 méteres távolságot!
- Kérje meg a vendégeket, hogy kint vagy egy erre kijelölt olyan helyen várakozzanak, amely elég nagy ahhoz, hogy másoktól biztonságos távolságot tudjanak tartani!
A belső, zárt tér/terasz elrendezése
- Az asztalokat úgy helyezze el, hogy azok megfeleljenek a szociális távolságtartás szabályainak!
- Korlátozza az asztalok méretét (maximum 4 fő, vagy kérje meg a vendégeket, hogy két sorban, egymástól eltolva üljenek le)!
- Az asztalok között hagyjon 1,5 méteres távolságot, két asztal helyére csak egyet tegyen, vagy tegyen ki elválasztókat az asztalok közé! Válassza ki azt a megoldást,amelyik az Ön éttermében a legjobban alkalmazható!
Asztalok
- A terítést megelőzően és két vendég között takarítsa és fertőtlenítse le az asztalokat és székeket!
- Korlátozza az asztalterítők és tányéralátétek használatát. Ha mégis használ ilyen eszközöket, térjen át az eldobható változatokra, vagy két vendég között cserélje le őket (az étterem jellegétől függően)!
- Használjon tiszta (vagy, ha az jobban megfelel az étterem jellegének, egyszer használatos) poharakat, üvegárut, evőeszközöket és szalvétákat!
- A felesleges tárgyakat, például a dekorációkat és különféle tartókat távolítsa el az asztalokról!
Italok, fűszerek, kenyér stb.
- Távolítsa el az ivókutakat és önkiszolgáló italautomatákat, beleértve a karfákat/kancsókat is!
- A kenyeret a felszolgálók egyesével osszák ki a vendégeknek (csipesz segítségével), vagy két vendég között takarítsa el/fertőtlenítse le a kenyérkosarakat!
- A sót, borsot, fűszereket és szószokat tegye külön tasakokba vagy kis üvegedényekbe, amelyeket a felszolgálók adnak oda a vendégeknek, vagy két vendég között takarítsa el/fertőtlenítse le a tartókat!
Rendelések
- Ne feledkezzen meg a szociális távolságtartásról, és viseljen maszkot!
- A rendszeresen használt étlapok helyett használjon táblákat, papírplakátokat, digitális kijelzőket, vagy minden vendégnek adjon egyszer használatos étlapot (pl. fénymásolatot)!
- Az étterem jellegétől függően szóban vagy online vegye fel a rendeléseket (telefonon, az interneten, telefonos applikációkon stb. keresztül)!
- Minden használat után fertőtlenítse a rendelési rendszert és/vagy használja személyes eszközeit (toll, jegyzettömb stb.)!
- Minél kevesebbszer ingázzon az éttermi rész és a konyha között, valamint lehetőség szerint a tányérok ne járjanak kézről kézre!
Rendelési szolgáltatás
- Ne feledkezzen meg a szociális távolságtartásról, és viseljen maszkot!
- Alkalmazza a védintézkedéseket, és ügyeljen arra, hogy a rendelések és különböző eszközök ne járjanak kézről kézre (tányérok,üvegek, evőeszközök, só/bors stb.)!
Takarítás és fertőtlenítés
- Két vendég között takarítsa és fertőtlenítse le az asztalt és székeket!
- A rendelési környezetet, úgy mint a pultokat, üveget, rendelési rendszereket stb. rendszeresen fertőtlenítse!
- Két vendég között fertőtlenítse a fizetési terminálokat!
- Fertőtlenítsen valamennyi olyan eszközt, amellyel a vendégek kapcsolatba kerültek (só-/borsszóró, kenyérkosarak stb.)!
Fizetés
- Javasolja az érintésmentes fizetést!
- Két vendég között fertőtlenítse a kasszát, fizetési terminált és az íróeszközöket!
- Miután eltette az érméket vagy papírpénzt, fertőtlenítse a kezét!
Az asztal leszedése
- A vendégek távozása után teljesen szedje le az asztalt!
- Takarítsa és fertőtlenítse le az asztalt és székeket!> Miután leszedte az asztalt, mossa meg és fertőtlenítse le kezét/gumikesztyűjét!